Billie i jej rodzinka

About the book / O książce:

A warm and sparklingly funny novel about families, friends and fitting in. Billie is a girl with a BIG problem – her mum’s getting married again, to an OLD MAN! Billie doesn’t think she belongs in this new family, with her embarrassingly bald and uncool stepfather, and her posh stepsister. She’d much rather live with her best friend, Archie, whose parents are young and trendy. Perhaps they’d like to adopt Billie…? With her head in the clouds, Billie becomes a girl on a mission. Will she come back down to earth with a bump?

Billie wie, że będzie obiektem złośliwych drwin, bo ma nudnego, łysiejącego ojczyma. Jakby tego było mało, czuje się jak obca we własnej rodzinie. Wszystko przez nową, egzaltowaną siostrę przyrodnią oraz mamę, która przestała ostatnio zwracać uwagę na Billie. Dziewczyna wpada jednak na genialny pomysł: plan wymiany rodziców. Wystarczy znaleźć nową rodzinę i nakłonić ją do adopcji. Łatwe, prawda? A może i nie…

Excerpt / Fragment:

Nieważne, że fotel jest wyjątkowo niewygodny. Nieważne, że z jednej strony dochodzi mnie duszący zapach perfum babci Caroline, a z drugiej Victoria cały czas coś do mnie szpecze i dmucha wyszminkowanymi ustami prosto do ucha. Nie mam siły myśleć o tym wszystkim, bo koncentruję się na wgapianiu się w kark mamy.

A oto dlaczego. Próbuję dokonać czegoś, o czym powiedział mi mój najlepszy kolega, Archie. To się nazywa przeniesienie. Muszę sprawić, by mama zdała sobie sprawę z tego, że to jej ostatnia szansa wymigania się od wyjścia za mąż za głupiego, starego Quentina…

Reviews / Recenzje:

Mała Billie jest wściekła. Jej trzydziestosześcioletnia mama bierze właśnie ślub ze starszym o siedemnaście lat Quentinem. Jakby nie mogła wybrać sobie kogoś młodszego! Bille zaciska pięści i w myślach zaklina „Mamo, błagam, powiedz nie! Koniecznie powiedz nie. Nie wychodź za tego przedwiekowego, antycznego, stareńkiego dinozaura”. Wszystko na nic. Do domu, w którym Billie mieszkała ze swoją mamą (tata odszedł przed narodzinami dziewczynki) wprowadza się ten okropny, łysiejący Quentin. Mało tego – wraz z nim przybywa osiemnastoletnia córka, Victoria – uszminkowana, sztucznie słodka i nieznośna. Billie czuje się opuszczona we własnym domu. Zazdrości swojemu przyjacielowi, Archiemu, wspaniałej rodziny – młodego ojca, miłej matki, małej siostrzyczki. Wpada na świetny plan: przekona rodziców Archiego, by przyjęli ją pod swój dach. Realizacja tego planu nie jest jednak tak prosta, jakby się wydawało – wszystkie pomysły wcielane w życie przyczyniają dziewczynce kłopotów. Billie wpada w coraz większe tarapaty. Rodzice Archiego nie pałają chęcią adopcji, zresztą Billie wyrządza im niechcący coraz więcej szkód i przykrości. W dodatku prześladuje ją „gang” szkolnego kolegi – Liama. Billie ma tylko dziesięć lat, nie potrafi się obronić przed złośliwymi zaczepkami, panicznie boi się odrzucenia przez znienawidzonych kolegów. Za wszystkie niepowodzenia obwinia, nie wiedzieć czemu, Quentina. „Gdybyśmy żyli w królestwie zwierząt, byłabym małym, czarno-białym szympansem, a wujek Quentin starą, wyliniałą, siwą mangustą” – mówi Billie i nie wierzy w możliwość porozumienia z ojczymem. Wrogo nastawiona do Quentina, uczestniczy jednak w wymyślanych przez niego zabawach, aż w końcu zauważa, że nowy mąż matki jest całkiem sympatyczny… Niepostrzeżenie złość Billie przekuwa się w przywiązanie: choć nieuświadomione, to jednak silne. Dzięki pomysłowości Quentina, Billie może przezwyciężyć strach przed Liamem – dziewczynka odnosi sukces i zaczyna rozumieć, co w jej życiu powinno być naprawdę ważne. W tej powieści dla najmłodszych czytelników splata się kilka ważnych dla dziecka wątków. Motyw poczucia odrzucenia, samotności we własnej rodzinie, zagadnienia związane z małymi kłamstwami, oszustwami, z drobnymi kradzieżami. Ann Bryant, autorka książki, porusza również sprawę dręczenia rówieśników i umiejętność radzenia sobie ze złośliwymi zaczepkami. Uczy, że najważniejsza w życiu jest rodzina i – przyjaźń. To opowieść o miłości, poszukiwaniu szczęścia, które znajduje się we własnym domu, o lojalności i szczerości wobec przyjaciół. Historia Billie pokazuje, jak radzić sobie z trudnościami i uczy, że wszystkie problemy da się rozwiązać z pomocą bliskich. To pełna humoru, wciągająca i ciekawa książka, która z pewnością spodoba się najmłodszym.

[granice.pl]

ORIGINAL TITLE / TYTUŁ ORYGINALNY

Billie and the Parent Plan

AUTHOR / AUTOR

Ann Bryant

PUBLISHED BY / WYDAWCA

Akapit Press

YEAR OF PUBLICATION / ROK WYDANIA

2006

error: Content is protected !!