Ekodziewczyny

About the book / O książce:

Up until now, Carrie’s main contribution to savng the planet has been the generous flow of magazines she collects for recyling. All this changes when a new geography teacher comes to Boughton High. With his idealistic views, not to mention his long dark hair and nice line in rugged sweaters, he soon has the whole year in an eco-frenzy. The third title in the Style Sisters series.

 

Mody przemijają, prawdziwa przyjaźń trwa wiecznie! W szkole pojawia się nowy nauczyciel geografii – zagorzały ekowojownik Guy “River” Trent – i natychmiast robi piorunujące wrażenie na wszystkich dziewczynach w klasie. Imponuje im swoim idealizmem, wzrostem metr osiemdziesiąt i długimi, ciemnymi włosami. Carrie, Rani i Chloe stają się “eko”: jedzą gulasz z kiełkami fasoli mung, farbują stare koszulki na gnieciucha i rywalizują o uznanie pana Trenta. Za to w chłopakach coraz bardziej rośnie zazdrość.

Excerpt / Fragment:

Godzina 10.35

Co za nuda.

Z kuchennego okna zobaczyłam:

Kolegę Neda, Sama, z kamerą skierowaną na naszą jabłonkę.

Stojącego za jego plecami Mikeya z piłką do nogi w rękach.

Neda wychodzącego, jakby nigdy nic, zza drzewa.

Mikeya rzucającego z całych sił piłką w jego głowę.

Neda przewracającego się na ziemię z teatralnym jękiem.

Sama mówiącego:

– Cięcie.

Wszystkich trzech chłopaków zbierających się koło kamery i oglądających nagranie na małym ekranie.

Poszeptali coś, powzdychali, po czym odegrali wszystko jeszcze raz od początku.

Nie zapytam. Zamiast tego pójdę się zobaczyć z Chloe i Rani. Mamy ważne sprawy do przedyskutowania.

Reviews / Recenzje:

Poppowieść dla nastolatek. Tematyka w niej poruszona jest adekwatna do zapotrzebowań nastoletnich czytelniczek. Tekst jest niezwykle wiarygodny. Książkę czyta się lekko, jakby oglądało się młodzieżowy serial obyczajowy. Dziewczyny znajdą w niej wiele porad na temat mody i urody, co powoduje,że styl książki nawiązuje do kolorowych czasopism na czasie.

[…]

Lekkie, przyjemne w odbiorze książki, takie jak ta są idealną formą rozrywki dla młodzieży. Wspaniała pozycja ksiązkowa na prezent.

[www.przyslijprzepis.pl]

Ekologiczny boom

Co to znaczy być „eko”? Czy musimy organizować szumne akcje, przykuwać się do drzew i zrezygnować z wszelkich przyjemności? A może każde działanie zmierzające do ratowania naszej planety od sortowania śmieci począwszy zbliża nas do stylu życia w zgodzie z naturą? Carrie Henderson i jej przyjaciółki: Rani i Chloe nigdy nie przypuszczały, że zamienią modne ciuchy na ręcznie farbowany len, a chipsy, hamburgery i alkohol na żywność ekologiczną. Bohaterka książki dla młodzieży „Ekodziewczyny” Liz Elwes z serii „Dziewczyny z klasą” mają jednak silną motywację. Chcecie wiedzieć co (a raczej kto) sprawiło, że trzy zwyczajne (w rozumieniu typowych potrzeb i zachowań) nastolatki diametralnie zmieniają swój styl? Otóż w szkole w Boughton High pojawia się nowy nauczyciel geografii Guy „River” Trent, reprezentujący „totalne cielesne i duchowe oddanie sprawie ratowania planety”. Ten ekowojownik porywa żeńską część klasy nie tylko swoją pasją, ale tez czarem i urokiem osobistym. Nic dziwnego, że dla Rivera dziewczyny zrobią wszystko i nawet, o zgrozo, zrezygnują z makijażu.

W ciągu roku uczniowie mają pomyśleć nad własnym projektem ,, nad czymś, co zaowocowałoby pozytywną zmianą dla środowiska. Rani i Chloe są gotowe zostać wegetariankami (ku zgryzocie rodziców), zaś Carrie, bez reszty poświęcająca się wszystkiemu co robi, w akcję ratowania środowiska wciąga całą rodzinę. Mimo wdrażania nowych zasad w życie domowników i pilnowania ich przestrzegania Carrie znajduje też czas dla chłopaka Jacka oraz na to, co niezmiernie ją pasjonuje, czyli na… organizowanie życia innym. Tym razem jej przebiegły plan obejmuje niezwykle ciepłą i sympatyczną koleżankę, której należy (oczywiście według Carrie) znaleźć chłopaka. Okazja do zaaranżowania spotkania z potencjalnym kandydatem nadarza się na szklonej wycieczce, a co z tego wyniknie przekonajcie się sami podczas lektury wciągającej i zabawnej powiastki „Ekodziewczyny”. Wszystkiego dowiemy się z pamiętnika Carrie, który służyć jej ma do odtworzenia detali na potrzeby sesji terapeutycznych. Dzięki tym zapiskom nie tylko poznamy historię tej swatki, ale i zainteresowania Rivera (jak na przykład obserwowanie borsuków w krzakach), plany aktorskie brata Carrie oraz zdemaskujemy straszliwego przestępcę Sapacza, który rzekomo krąży koło obozu uczniów i po okolicznych lasach. „Ekodziewczyny” Liz Elwes to nie tylko dobra zabawa, ale i próba zwrócenia uwagi na problemy środowiska naturalnego. Każda czynność służąca poprawie stanu planety zasługuje na pochwałę, a bycie „eko” można zacząć właśnie od lektury tej książki.

[www.granice.pl]

ORIGINAL TITLE / TYTUŁ ORYGINALNY

Green Goddesses

AUTHOR / AUTOR

Liz Elwes

PUBLISHED BY / WYDAWCA

Akapit Press

YEAR OF PUBLICATION / ROK WYDANIA

2011

error: Content is protected !!